Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla naszego zdrowia. Wpływa na wytwarzanie witaminy D3, która bierze udział w syntezie wapnia oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Niestety w nadmiarze promieniowanie UV wpływa negatywnie na naszą skórę. Nadmierna ekspozycja słoneczna prowadzi do oparzeń skóry, a nawet nowotworów. Potwierdzoną naukowo informacją jest także wpływ promieniowania na starzenie się skóry. Wskutek prominiowania dochodzi do rozkładu włokien kolagenowych i elastynowych, których zbyt mała ilość prowadzi do wiotczenia skóry oraz pojawienia się licznych zmarszczek. Fotostarzenie to także liczne odbarwienia i przebarwienia oraz ścieńczała i szorstka skóra.

Jedynym skutecznym sposobem ochrony przeciwsłonecznej jest stosowanie filtrów i spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty. Szczególną ostrożność i systematyczne stosowanie fotoprotekcji jest dedykowane dla osób o jasnej karnacji, mających tendencję do częstych oparzeń słonecznych.

W czym tkwi ochraniające działanie filtrów przeciwsłonecznych?

Dzięki zawartości pigmentów mineralnych filtry odbijają promieniowanie ultrafioletowe padające na naszą skórę. Wybierając odpowiedni produkt, powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik SPF, dostępny na etykiecie opakowania. Im wskaźnik bęzie wyższy, tym skuteczniejsza będzie ochrona. SPF informuje nas jak długo możemy przebywać na słońcu do wystąpienia poparzeń, w porównianiu do czasu ekspozycji bez zastosowania filtra.

Wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej SPF :

  • słaba (SPF 2-6): bardzo nikła ochrona. Potrzeba wielokrotnej aplikacji.
  • średnia (8-12),
  • wysoka (15-25),
  • bardzo wysoka (30-50)
  • ultrawysoka (powyżej 50).

Pamiętajmy, że filtry nie są odporne na wodę, dlatego po każdym wyjściu z kąpieli należy ponownie ich użyć. Jeżeli przebywamy na plaży, to aplikujmy krem co 2 godziny. Filtrów powinny używać przede wszystkim dzieci, osoby po kosmetycznych zabiegach złuszczających, osoby narażone na powstanie czerniaka, przebarwień i opalające się „na raka” czyli reagujące zaczerwieniem na słońce. Na rynku znajdziemy filtry w sprayu i kremie. Te pierwsze mają ułatwioną aplikację, a drugie dłużej utrzymują się na skórze.

Skóra po nadmiernej ekspozycji słonecznej jest również przeciwwskazaniem do wielu zabiegów estetycznych. Nie możemy między innymi wykonywać zabiegów trwałej depilacji laserowej LIGHT SHEER, zabiegów laserowego zamykania naczynek oraz peelingów chemicznych.

Zadbajmy o nasze zdrowie i uchrońmy się przed niebezpiecznymi skutkami nadmiernej ekspozycji promieniowania UV. Dlatego też stosujmy filtry i wprowadźmy do naszej diety jak najwięcej produktów bogatych w witaminy antyoksydacyjne (wit.A,C,E).

Ciekawostką jest, że jednym z najbogatszych pod względem zawartości antyoksydantów produktów jest czerwone wino. Dlatego też lampka czerwonego wina nigdy nam nie zaszkodzi, a jeszcze wspomoże nasz organizm w walce ze skutkami niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania ultrafioletowego.

Na zdrowie !!!

z10996878Q