Laserowa redukcja blizn i rozstępów

Home / Laserowa redukcja blizn i rozstępów

Laserowe usuwanie blizn przy pomocy medycznego lasera frakcyjnego CO2 to jedna z najskuteczniejszych metod całkowitej regeneracji skóry przy minimalnym bólu i ryzyku powikłań. Technologia frakcyjna to nowoczesne i niechirurgiczne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się blizn o różnym pochodzeniu, m.in. blizn pooperacyjnych, blizn potrądzikowych oraz rozstępów. W wyniku ablacji skoagulowane złogi komórkowe są zastępowane zregenerowaną, zdrową tkanką. Dzięki zastosowaniu skanera laserowego zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji,a pierwsze efekty są widoczne już po wygojeniu.

 

BLIZNY POTRĄDZIKOWE

To blizny zanikowe, które są efektem przebytych stanów zapalnych towarzyszących trądzikowi. Dochodzi wtedy do zaniku włókien elastycznych, nieprawidłowego rozmieszczenia włókien kolagenowych oraz nowotworzenie naczyń krwionośnych. Zabieg  laserem frakcyjnym CO2 polega na usuwaniu blizn potrądzikowych poprzez wymuszenie naprawy uszkodzonej skóry, Ubytki po zmianach zapalnych zostają wypełnione nowym kolagenem, powierzchnia skóry wygładza się, a koloryt skóry zostaje wyrównany. Spektakularna poprawa jest widoczna juz po 1 zabiegu.

 

BLIZNY POOPERACYJNE, POURAZOWE

Laserowa, ablacyjna redukcja blizn polega na odparowaniu przerosłych warstw tkanki bliznowatej do poziomu zdrowej skóry. Dodatkowo dochodzi do kontrolowanego “dziurkowania” skóry, dzięki czemu dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych i remodelingu tkanki. Pełne gojenie następuje po około 7 dniach, natomiast ostateczny efekt pojawia się po około  2 miesiącach. W celu osiągnięcia zadowalających efektów zazwyczaj należy poddać się serii około 2 – 4 zabiegów co 6 tygodni.

ROZSTĘPY

Są to blizny zanikowe powstałe w wyniku przerwania włókien kolagenowych na wskutek zbytniego rozciągnięcia skóry. Początkowo rozstępy przybierają czerwony kolor, aby z biegiem czasu przejść w odcień perłowo – biały. Im rozstęp jest świeższy tym łatwiej go usunąć. Laser frakcyjny CO2 stymuluje głębokie warstwy skóry do regeneracji i produkcji nowego kolagenu. Efekty laserowego usuwania rozstępów są widoczne już po 1 zabiegu.  W zależności od indywidualnych predyspozycji należy wykonać około 3-4 zabiegów w odstępach około 6 tygodniowych.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją, podczas której przeprowadzamy wywiad medyczny pod kątem wskazań oraz przeciwwskazań do zabiegu oraz oceniamy stan skóry. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in: ciąża, laktacja, świeża opalenizna, zaburzenia skórne, choroby nowotworowe oraz stosowanie leków fotouczulających oraz rozrzedzających krew. Przed samym zabiegiem nie stosujemy peelingów, ani preparatów które mogłyby podrażnić skórę. Skóra musi być zdrowa.

PRZEBIEG ZABIEGU

Na obszar zabiegowy, na którym znajdują się blizny lub rozstępy do usunięcia nakładane jest znieczulenie, a następnie przystępuje się do przeprowadzenia zabiegu. Zabieg trwa około 15 – 60 minut. Laser frakcyjny CO2 dziurkuje skórę wykonując około stu niewielkich uszkodzeń na cm2. Po zabiegu przez kilka dni skóra może być zaczerwieniona oraz obrzęknięta. Gojenie pozabiegowe trwa około 5-7 dni. W celu przyspieszenia regeneracji skóry warto sięgnąć po kremy łagodzące skórę, np. Bepanthen, Solcoseryl.

EFEKTY I CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGOWA

Już po pierwszym zabiegu widać spektakularną różnicę. Pierwsze efekty są widoczne około 14 dni po zabiegu, natomiast najbardziej widoczna poprawa w postaci wypłycenia się blizn pojawia się po około 2 miesiącach od zabiegu. W przypadku głębokich defektów najlepiej wykonać serię około 2- 4 zabiegów w odstępach około 6 – tygodniowych.