Jak sobie radzić z podrażnieniem skóry po depilacji?

Zapalenie mieszków włosowych, wrastające włoski, a może podrażnienie skóry w postaci piekących czerwonych kropek? Są to najczęstsze objawy podrażnienia skóry pojawiające się po goleniu czy też depilacji woskiem lub depilatorem.  Lekceważenie powyższych zmian skórnych może doprowadzić do rozwoju trudnych do wyleczenia chorób, takich jak figówka czy czyraczności. Co wywołuje takie problemy i jak można sobie z nimi radzić?

Przyczyny powstawania zapalenia mieszków włosowych:

  • nadmierny rozwój bakterii, grzybów, wirusów czy pasożytów bytujące na skórze, głównie paciorkowiec ropny oraz gronkowiec złocisty
  • golenie lub depilacja mechaniczna – dochodzi do roznoszenie stanu zapalnego skóry z jednego mieszka włosowego na drugi.
  • wrastające włoski – wskutek częstej depilacji mechanicznej dochodzi do osłabienia włosków. Delikatne włoski nie są w stanie przebić się przez warstwę rogową skóry i zaczynają rosnąć pod skórą. Jest to idealne środowisko dla beztlenowych bakterii, które wywołują stan zapalny.
  • nadmierne wysuszenie skóry
  • zbyt ciasne ubrania – dochodzi do nadmiernego pocierania skóry i podrażniania mieszka włosowego. Dotyczy to głownie okolic narażonych na częste pocieranie, np. okolice pachwin.

Objawy zapalenie mieszków włosowych:

Wrastające-włosy-są-na-nie-sposoby

W przebiegu zapalenia mieszków włosowych dochodzi do pojawienia się charakterystycznych wykwitów skórnych, często nazywanych potocznie „czerwonymi kropkami” po depilacji. Ostrzejsze zapalenie ma charakter ropowiczy zlokalizowany w obrębie mieszków włosowych, często pojawiają się też swędzące grudki, przez które przebija się włos.

Jak sobie radzić z nieestetycznymi grudkami? Która metoda jest najskuteczniejsza?

Przede wszystkim należy podejść do problemu profilaktycznie. Jeżeli stan zapalny jest spowodowany wrastającymi włoskami, należy niezwłocznie zaniechać stosowanie depilacji mechanicznej, tj. depilator, wosk, maszynka do golenia. Takie metody depilacji często osłabiają włosek i prowadzą do zmiany kierunku jego wzrostu, w wyniku czego włosek nie jest w stanie przebić się przez skórę i wywołuje stan zapalny. Jeżeli zapalenie mieszków włosowych ma już charakter ropowiczy należy sięgnąć po antybiotykoterapię. Należy również pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry preparatami zawierającymi w swym składzie mocznik, np. XERIAL, SVR. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu i złuszczeniu warstwy rogowej skóry ułatwia się proces przebijania włosków przez skórę.

 

 

Young brunette woman receiving laser therapy. Spa studio shot
Zabieg depilacji laserowej LIGHT SHEER – najskuteczniejsza metoda walki  z powikłaniami depilacji mechanicznej i zapaleniem mieszków włosowych.

Najskuteczniejszą metodą walki z tym problem jest zabieg depilacji laserowej. Podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia brodawki włosowej, która nie jest w stanie już produkować włosów. W efekcie dochodzi do wypadnięcia włosków i zahamowania ich wzrostu, dzięki czemu można cieszyć się permamentnie  gładką skórą, pozbawioną podrażnień. Likwidacja problemu wrastających włosków jest już widoczna po 1 zabiegu.
Jednak jeżeli chcemy osiągnąć całkowita redukcję włosków należy wykonać około 5 – 6 zabiegów.